DL68G16-24SN-6106
Mfr.Part #
DL68G16-24SN-6106
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Bulk
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
24
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Datasheets
DL68G16-24SN-6106
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 24 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL68G16-24SN-6106-LC Overview
DL68G16-24SN-6106-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL68G16-24SN-6106-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G16-24SN-6106-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER