DL68G16-24P8-6106
Mfr.Part #
DL68G16-24P8-6106
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
8
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Electroless Nickel
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Shielded
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
24
Datasheets
DL68G16-24P8-6106
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 24 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL68G16-24P8-6106-LC Overview
DL68G16-24P8-6106-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL68G16-24P8-6106-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G16-24P8-6106-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER