DL68G14-15P9-6106
Mfr.Part #
DL68G14-15P9-6106
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
15
Electroless Nickel
Applications :
Aerospace, Automotive, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
9
Insert Material :
Silicon Rubber
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Datasheets
DL68G14-15P9-6106
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk 9 Bayonet Lock
DL68G14-15P9-6106 Overview
DL68G14-15P9-6106 Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL68G14-15P9-6106 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G14-15P9-6106 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER