DL68G14-12P9-6106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL68G14-12P9-6106
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
12
Orientation :
9
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Insert Material :
Silicon Rubber
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aerospace, Automotive, Aviation, Military
Datasheets
DL68G14-12P9-6106
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk 9 Bayonet Lock
DL68G14-12P9-6106 Overview
DL68G14-12P9-6106 Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL68G14-12P9-6106 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G14-12P9-6106 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER