DL68G-22-12S8-6106
Mfr.Part #
DL68G-22-12S8-6106
Description
DL68G-22-12S8-6106
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Current Rating :
23A
Fastening Type :
Bayonet
Termination :
Connector Type :
PLUG
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
12
Max Operating Temperature :
200°C
Plug 12 Positions Crimp Bulk Bayonet
DL68G-22-12S8-6106 Overview
DL68G-22-12S8-6106 Features
DL68G-22-12S8-6106 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL68G-22-12S8-6106 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER