DL66R24-57SN-6117-LC
Mfr.Part #
DL66R24-57SN-6117-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG HSG FMALE 57POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
FEMALE
Published :
Number of Contacts :
57
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Mount :
Free Hanging
Feature :
Coupling Nut
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Shell Finish :
Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Package / Case :
Metal
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
600V
Type :
For Female Sockets
Plating :
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
57
Termination :
Crimp
Contact Size :
Connector Type :
Plug Housing
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 57 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL66R24-57SN-6117-LC Overview
DL66R24-57SN-6117-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL66R24-57SN-6117-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL66R24-57SN-6117-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT