DL66R24-57S9-6116-LC
Mfr.Part #
DL66R24-57S9-6116-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 57POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Black
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
57
Feature :
Coupling Nut
Contact Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Voltage - Rated :
600V
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
57
Non-RoHS Compliant
Plating :
Anodized
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Contact Type :
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Orientation :
9
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Anodized 57 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL66R24-57S9-6116-LC Overview
DL66R24-57S9-6116-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL66R24-57S9-6116-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL66R24-57S9-6116-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT