DL66R18-14SN-6117
Mfr.Part #
DL66R18-14SN-6117
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
14
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Silicon Rubber
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aerospace, Automotive, Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DL66R18-14SN-6117
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock