DL66R14-15PN-6117
Mfr.Part #
DL66R14-15PN-6117
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Applications :
Aerospace, Automotive, Aviation, Military
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Insert Material :
Silicon Rubber
Number of Positions :
15
Packaging :
Bulk
Datasheets
DL66R14-15PN-6117
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock