DL66R14-12PN-6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL66R14-12PN-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Fastening Type :
Bayonet
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Circular, Plug
Voltage - Rated :
600V
Number of Contacts :
12
Current Rating :
13A