DL64R24-61PN-6117
Mfr.Part #
DL64R24-61PN-6117
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Crimp
Published :
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Applications :
Aerospace, Automotive, Aviation, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Gender :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
Male
Insert Material :
Silicon Rubber
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
61
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Voltage - Rated :
600V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DL64R24-61PN-6117
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock