DL64R24-43S8-6106
Mfr.Part #
DL64R24-43S8-6106
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
13A
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Circular, Receptacle
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Body Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
600V
Contact Plating :
Gold
Plating :
Nickel
Fastening Type :
Bayonet
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
43
Max Operating Temperature :
200°C