DL64R22-32PN-6106
Mfr.Part #
DL64R22-32PN-6106
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
32
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Package / Case :
Metal
Voltage - Rated :
600V
Number of Positions :
32
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Plating :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Insert Material :
Plastic
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Termination :
Crimp
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Gender :
Male
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Published :
Body Plating :
Electroless Nickel
Datasheets
DL64R22-32PN-6106
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL