DL64R20-16S8-6106
Mfr.Part #
DL64R20-16S8-6106
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Bayonet
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
16
Connector Type :
Circular, Receptacle
Gender :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
13A
Number of Contacts :
10
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Datasheets
DL64R20-16S8-6106
Circular, Receptacle 16 Positions Crimp Bulk Bayonet