DL64R16-24S9-6106
Mfr.Part #
DL64R16-24S9-6106
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
24
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Published :
Orientation :
9
Ingress Protection :
Environment Resistant
Package / Case :
Metal
Voltage - Rated :
600V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Contact Gender :
FEMALE
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Plating :
Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
24
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Datasheets
DL64R16-24S9-6106
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL