DL64R16-10S6-6106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL64R16-10S6-6106
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Silicon Rubber
Applications :
Aerospace, Automotive, Aviation, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DL64R16-10S6-6106
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk 6 Bayonet Lock