DL60R22-32PY-6117
Mfr.Part #
DL60R22-32PY-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Plating :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Plastic
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
Y
Flanges, Panel
Housing Color :
Olive Drab
Number of Contacts :
32
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Voltage - Rated :
600V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
Package / Case :
Metal
Number of Positions :
32
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Crimp
Published :
Datasheets
DL60R22-32PY-6117
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL