DL60R22-12PY-6117
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL60R22-12PY-6117
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
12
Current Rating :
23A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
Y
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Applications :
Aerospace, Automotive, Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
23A
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Silicon Rubber
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DL60R22-12PY-6117
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock