DL60R16-24SN-6106-LC
Mfr.Part #
DL60R16-24SN-6106-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Voltage - Rated :
600V
Shielding :
Unshielded
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Body Plating :
Electroless Nickel
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Plating :
Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
24
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
24
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
Mounting Type :
Panel Mount
Package / Case :
Metal
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Gender :
FEMALE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-83723 Series III, DL
DL60R16-24SN-6106-LC Overview
DL60R16-24SN-6106-LC Features
MIL-DTL-83723 Series III, DL series
DL60R16-24SN-6106-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DL60R16-24SN-6106-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT