DL60R16-10PY-6106
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL60R16-10PY-6106
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Contacts :
10
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aerospace, Automotive, Aviation, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Plating :
Nickel
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
600V
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Silicon Rubber
Military Standard :
MIL-DTL-83723
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Gold
Orientation :
Y
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
10
Series :
MIL-DTL-83723 Series III, DL
Datasheets
DL60R16-10PY-6106
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Y Bayonet Lock