DJT16F25-24SC
Mfr.Part #
DJT16F25-24SC
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
23A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Number of Contacts :
24
Published :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Aluminium
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Finish :
Nickel
Color :
Silver
Body Plating :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
DJT16F25-24SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock