DJT16F25-24PC
Mfr.Part #
DJT16F25-24PC
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
C
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Max Operating Temperature :
175°C
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
23A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
24
Termination :
Crimp
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Free Hanging
Color :
Silver
Min Operating Temperature :
-65°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
24
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DJT16F25-24PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock