DJT16F25-24HC
Mfr.Part #
DJT16F25-24HC
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Shielded
Body Plating :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
24
Applications :
Aviation, Automotive, Military
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
24
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
23A
Orientation :
C
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Published :
Insert Material :
Plastic
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
DJT16F25-24HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock