DJT16F25-24AN
Mfr.Part #
DJT16F25-24AN
Description
CONN PLUG HSG MALE 24POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Number of Positions :
24
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
24
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Features :
Coupling Nut
Ratings :
Environment Resistant
Includes :
Bulk
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
Plating - Body :
Electroless Nickel
Datasheets
DJT16F25-24AN
Circular, Crimp, Plug Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 24 Positions Bulk Bayonet Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16F25-24AN Overview
DJT16F25-24AN Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16F25-24AN Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT16F25-24AN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT