DJT16F25-19PC
Mfr.Part #
DJT16F25-19PC
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
23A
Body Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Feature :
Shielded
Published :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Contacts :
19
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Finish :
Nickel
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DJT16F25-19PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock