DJT16F25-19PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16F25-19PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Plastic
Number of Contacts :
19
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Shielded
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
Current Rating :
23A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Body Plating :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
23A
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
DJT16F25-19PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock