DJT16F23-55SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16F23-55SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
55
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Plastic
Published :
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
B
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DJT16F23-55SB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock