DJT16F23-55PC
Mfr.Part #
DJT16F23-55PC
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Connector Type :
Plug, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Color :
Datasheets
DJT16F23-55PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock