DJT16F23-55PB
Mfr.Part #
DJT16F23-55PB
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
55
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Plastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
DJT16F23-55PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock