DJT16F23-53PC-LC
Mfr.Part #
DJT16F23-53PC-LC
Description
CONN PLUG HSG MALE 53POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet
Plating - Body :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Includes :
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Contact Size :
20
Number of Contacts :
53
Feature :
Shielded
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
53
Orientation :
C
Mounting Feature :
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Shell Size - Insert :
Features :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
DJT16F23-53PC-LC
Circular, Crimp, Plug Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 53 Positions Bulk Bayonet Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16F23-53PC-LC Overview
DJT16F23-53PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16F23-53PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT16F23-53PC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT