DJT16F23-53AB
Mfr.Part #
DJT16F23-53AB
Description
CONN PLUG HSNG MALE 53POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Plating - Body :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Bayonet
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
53
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Datasheets
DJT16F23-53AB
Circular, Crimp, Plug Bulk Bayonet
DJT16F23-53AB Overview
DJT16F23-53AB Features
DJT16F23-53AB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DJT16F23-53AB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT