DJT16F21-41PC
Mfr.Part #
DJT16F21-41PC
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Body Plating :
Number of Positions :
41
Shielded
Published :
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Reach Compliance Code :
Unknown
Color :
Silver
Datasheets
DJT16F21-41PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock