DJT16F21-41JN
Mfr.Part #
DJT16F21-41JN
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Number of Contacts :
41
Contact Finish - Mating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Plastic
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Published :
Current Rating :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Shielded
Number of Positions :
41
Datasheets
DJT16F21-41JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock