DJT16F21-16SN
Mfr.Part #
DJT16F21-16SN
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Color :
Number of Positions :
16
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
Male
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Termination :
Plastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
DJT16F21-16SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock