DJT16F21-16SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16F21-16SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Number of Positions :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Electroless Nickel
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Unknown
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Datasheets
DJT16F21-16SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock