DJT16F21-16PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16F21-16PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Gender :
Male
Published :
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Plastic
Number of Positions :
16
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
DJT16F21-16PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock