DJT16F21-16PC
Mfr.Part #
DJT16F21-16PC
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
16
Body Material :
Aluminium
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Datasheets
DJT16F21-16PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock