DJT16F21-16JN
Mfr.Part #
DJT16F21-16JN
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
16
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Finish :
Nickel
Bulk
Current Rating :
13A
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
DJT16F21-16JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock