DJT16F21-16JC
Mfr.Part #
DJT16F21-16JC
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
C
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Color :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
16
Datasheets
DJT16F21-16JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock