DJT16F21-16HC-LC
Mfr.Part #
DJT16F21-16HC-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
C
Contact Plating :
Male
Type :
For Male Pins
Datasheets
DJT16F21-16HC-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16F21-16HC-LC Overview
DJT16F21-16HC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16F21-16HC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16F21-16HC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT