DJT16F21-16AC
Mfr.Part #
DJT16F21-16AC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Housing Color :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Shielded
Number of Contacts :
16
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Electroless Nickel
Contact Size :
16
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Gender :
Male
Type :
For Male Pins
Orientation :
C
Datasheets
DJT16F21-16AC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 16 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16F21-16AC Overview
DJT16F21-16AC Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16F21-16AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16F21-16AC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT