DJT16F21-11SC
Mfr.Part #
DJT16F21-11SC
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
23A
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
11
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Crimp
Color :
Silver
Orientation :
C
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
DJT16F21-11SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock