DJT16F21-11JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16F21-11JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Mount :
Free Hanging
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
11
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Current Rating :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
DJT16F21-11JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock