DJT16F21-11JC
Mfr.Part #
DJT16F21-11JC
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
11
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
Gender :
Male
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Aluminium
Color :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Current Rating :
23A
Datasheets
DJT16F21-11JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock