DJT16F21-11JB
Mfr.Part #
DJT16F21-11JB
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Aluminium
Termination :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Current Rating :
23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
B
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Color :
Datasheets
DJT16F21-11JB
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock