DJT16F21-11HN
Mfr.Part #
DJT16F21-11HN
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Color :
Orientation :
N (Normal)
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
23A
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Nickel
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Datasheets
DJT16F21-11HN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock