DJT16F21-11HB
Mfr.Part #
DJT16F21-11HB
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
11
Termination :
Aluminium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Plastic
Color :
Orientation :
B
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Current Rating :
23A
Datasheets
DJT16F21-11HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock