DJT16F21-11BC
Mfr.Part #
DJT16F21-11BC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Free Hanging
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
Published :
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
12
Datasheets
DJT16F21-11BC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series I, DJT
DJT16F21-11BC Overview
DJT16F21-11BC Features
MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
DJT16F21-11BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DJT16F21-11BC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT