DJT16F19-32PC
Mfr.Part #
DJT16F19-32PC
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Termination :
Number of Positions :
32
Contact Finish - Mating :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Free Hanging
Color :
Silver
Current Rating :
7.5A
Datasheets
DJT16F19-32PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Bayonet Lock