DJT16F19-32JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DJT16F19-32JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Mount :
Free Hanging
Body Plating :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
32
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Shell Material :
Aluminum
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating :
7.5A
Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Datasheets
DJT16F19-32JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock